Czy niekorzystanie z lokalu zwalnia z zapłaty czynszu?

niekorzystanie z lokalu zwalnia z zapłaty czynszu

Skoro nie korzystam, to nie płacę – to częste przeświadczenie wśród najemców nie tylko mieszkań, ale także lokali użytkowych. Ostatnio otrzymałam takie wyjaśnienie od jednego z najemców mieszkania w Warszawie. Wskazał, że za sprawą pandemii koronawirusa nie musi już mieszkać w stolicy. Mieszkanie nie będzie mu zatem potrzebne. Czy jednak faktycznie samo niekorzystanie z wynajmowanego lokalu zwalnia z zapłaty czynszu?

Czy niekorzystanie z lokalu zwalnia z zapłaty czynszu? Nie – decyduje przede wszystkim umowa

O tym, czy wynajmujący zobowiązany jest do zapłaty czynszu, decyduje umowa. Dopóki ona obowiązuje, najemca musi czynsz płacić. Samo niekorzystanie z lokalu to za mało – umowę trzeba jeszcze rozwiązać.

Można to zrobić na trzy sposoby:

  • składając wypowiedzenie umowy;
  • zawierając z wynajmującym porozumienie o rozwiązaniu umowy lub
  • czekając na upływ okresu, na jaki umowa została zawarta.

Wobec tego: jeśli wspomniany najemca z Warszawy nie chciał dalej wynajmować mieszkania, powinien był złożyć wypowiedzenie umowy. Sama zmiana sytuacji życiowej nie zwalnia go z obowiązku zapłaty czynszu. Wynajmujący może traktować umowę jako wiążącą i żądać od najemcy zapłaty za kolejne okresy jej obowiązywania.

Przeczytaj więcej o tym, jak skutecznie wypowiedzieć umowę.

Brak wypowiedzenia umowy

Jeżeli najemca nie rozwiąże skutecznie umowy, może go spotkać kosztowna niespodzianka.

Wynajmujący może żądać zapłaty czynszu za kolejne miesiące – najemca nie złożył wszak skutecznego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Każdy miesiąc obowiązywania umowy to kolejny czynsz do zapłaty. Dług najemcy z miesiąca na miesiąc jest zatem coraz wyższy.

Sama byłam świadkiem sytuacji, w której najemca, przekonany o skuteczności oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, po roku dowiedział się, że wypowiedzenie było nieskuteczne. Niestety ten błąd okazał się dla niego bardzo kosztowny.

Dlatego jeśli jako najemca masz wątpliwości w kwestii skuteczności wypowiedzenia umowy, powinieneś skontaktować się z prawnikiem. Z mojego doświadczenia wynika, że spory związane z wypowiedzeniem umowy mogą być bardziej skomplikowane, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Nawet mały szczegół potrafi obrócić sytuację o 180 stopni.

Czasami dobrym rozwiązaniem może być złożenie kolejnego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Gdyby np. w toku sporu sądowego sąd uznał, że pierwsze wypowiedzenie było nieważne, najemca będzie mógł powołać się na kolejne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie wypowiedzenia umowy, zapraszam do KONTAKTU.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

    Przeczytaj także

    niekorzystanie z lokalu zwalnia z zapłaty czynszu
    Nieruchomości

    Czy niekorzystanie z lokalu zwalnia z zapłaty czynszu?

    Skoro nie korzystam, to nie płacę – to częste przeświadczenie wśród najemców nie tylko mieszkań, ale także lokali użytkowych. Ostatnio otrzymałam takie wyjaśnienie od jednego z najemców mieszkania w Warszawie. Wskazał, że za sprawą pandemii koronawirusa nie musi już mieszkać w stolicy. Mieszkanie nie będzie mu zatem potrzebne. Czy jednak faktycznie samo niekorzystanie z wynajmowanego […]

    Czytaj więcej
    Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości forma
    Nieruchomości

    Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości – pisemna czy notarialna?

    To typowy dylemat: w jakiej formie powinna zostać podpisana przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości. Czy w zwykłej formie pisemnej? Czy może lepiej umowę podpisać u notariusza w formie aktu notarialnego? Poniżej znajdziesz informacje o wadach i zaletach obu rozwiązań.   Po co przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości? Nie zawsze można podpisać umowę sprzedaży nieruchomości od razu. Czasami występują okoliczności, które utrudniają […]

    Czytaj więcej
    Okres przedawnienia roszczeń z umowy sprzedaży energii elektrycznej
    Nieruchomości

    Okres przedawnienia roszczeń z umowy pośrednictwa

    Wielokrotnie już pisałam, że należności pieniężne się przedawniają. Oznacza to, że po upływie określonego czasu nie można zmusić drugiej strony do zapłaty wynagrodzenia. Ile wynosi ten okres przedawnienia roszczeń z umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami? Ustawa o gospodarce nieruchomościami Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami została uregulowana w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o […]

    Czytaj więcej