Czy niekorzystanie z lokalu zwalnia z zapłaty czynszu?

niekorzystanie z lokalu zwalnia z zapłaty czynszu

Skoro nie korzystam, to nie płacę – to częste przeświadczenie wśród najemców nie tylko mieszkań, ale także lokali użytkowych. Ostatnio otrzymałam takie wyjaśnienie od jednego z najemców mieszkania w Warszawie. Wskazał, że za sprawą pandemii koronawirusa nie musi już mieszkać w stolicy. Mieszkanie nie będzie mu zatem potrzebne. Czy jednak faktycznie samo niekorzystanie z wynajmowanego lokalu zwalnia z zapłaty czynszu?

Czy niekorzystanie z lokalu zwalnia z zapłaty czynszu? Nie – decyduje przede wszystkim umowa

O tym, czy wynajmujący zobowiązany jest do zapłaty czynszu, decyduje umowa. Dopóki ona obowiązuje, najemca musi czynsz płacić. Samo niekorzystanie z lokalu to za mało – umowę trzeba jeszcze rozwiązać.

Można to zrobić na trzy sposoby:

  • składając wypowiedzenie umowy;
  • zawierając z wynajmującym porozumienie o rozwiązaniu umowy lub
  • czekając na upływ okresu, na jaki umowa została zawarta.

Wobec tego: jeśli wspomniany najemca z Warszawy nie chciał dalej wynajmować mieszkania, powinien był złożyć wypowiedzenie umowy. Sama zmiana sytuacji życiowej nie zwalnia go z obowiązku zapłaty czynszu. Wynajmujący może traktować umowę jako wiążącą i żądać od najemcy zapłaty za kolejne okresy jej obowiązywania.

Przeczytaj więcej o tym, jak skutecznie wypowiedzieć umowę.

Brak wypowiedzenia umowy

Jeżeli najemca nie rozwiąże skutecznie umowy, może go spotkać kosztowna niespodzianka.

Wynajmujący może żądać zapłaty czynszu za kolejne miesiące – najemca nie złożył wszak skutecznego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Każdy miesiąc obowiązywania umowy to kolejny czynsz do zapłaty. Dług najemcy z miesiąca na miesiąc jest zatem coraz wyższy.

Sama byłam świadkiem sytuacji, w której najemca, przekonany o skuteczności oświadczenia o wypowiedzeniu umowy, po roku dowiedział się, że wypowiedzenie było nieskuteczne. Niestety ten błąd okazał się dla niego bardzo kosztowny.

Dlatego jeśli jako najemca masz wątpliwości w kwestii skuteczności wypowiedzenia umowy, powinieneś skontaktować się z prawnikiem. Z mojego doświadczenia wynika, że spory związane z wypowiedzeniem umowy mogą być bardziej skomplikowane, niż się wydaje na pierwszy rzut oka. Nawet mały szczegół potrafi obrócić sytuację o 180 stopni.

Czasami dobrym rozwiązaniem może być złożenie kolejnego oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Gdyby np. w toku sporu sądowego sąd uznał, że pierwsze wypowiedzenie było nieważne, najemca będzie mógł powołać się na kolejne oświadczenie o wypowiedzeniu umowy.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej pomocy w sprawie wypowiedzenia umowy, zapraszam do KONTAKTU.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

    Przeczytaj także

    przedawnienie roszczeń z najmu
    Nieruchomości

    Przedawnienie roszczeń z najmu

    Przywykliśmy do tego, że terminy przedawnienia roszczeń są długie. Możemy spokojnie czekać na złożenie pozwu dwa, trzy czy nawet sześć lat. Natomiast część roszczeń wynikających z umowy najmu przedawnia się w o wiele krótszym terminie. Dwa, a nawet trzy terminy przedawnienia roszczeń z umowy najmu Możliwe są dwa, a w zasadzie nawet trzy terminy przedawnienia […]

    Czytaj więcej
    data pewna w umowie najmu
    Nieruchomości

    Po co data pewna w umowie najmu?

    Umowa najmu nieruchomości opatrzona jest czasami datą pewną. Czy to konieczne? Data pewna w umowie najmu ma praktyczne zastosowanie. Szczególnie powinni się nią zainteresować przedsiębiorcy wynajmujący biura jako swoje siedziby oraz mieszkanicznicy, którzy wynajmują mieszkanie od właściciela, by później oddawać je w najem krótkoterminowy za pośrednictwem np. portalu Booking.com. O zawarciu umowy najmu z datą […]

    Czytaj więcej
    Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony
    Nieruchomości

    Kiedy można wypowiedzieć umowę najmu na czas określony?

    Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony sprawia sporo problemów. To za sprawą nieintuicyjnych przepisów kodeksu cywilnego. Kiedy można więc wypowiedzieć umowę najmu zawartą na czas określony? Umowa najmu na czas określony i nieokreślony Umowę najmu możesz podpisać na czas określony, np. 1 rok czy 6 miesięcy. Nie ma również przeszkód, żeby umowę najmu zawrzeć na […]

    Czytaj więcej