Kiedy można wypowiedzieć umowę najmu na czas określony?

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony sprawia sporo problemów. To za sprawą nieintuicyjnych przepisów kodeksu cywilnego. Kiedy można więc wypowiedzieć umowę najmu zawartą na czas określony?

Umowa najmu na czas określony i nieokreślony

Umowę najmu możesz podpisać na czas określony, np. 1 rok czy 6 miesięcy. Nie ma również przeszkód, żeby umowę najmu zawrzeć na czas nieokreślony. W takim przypadku umowa najmu trwa do momentu, aż jedna ze stron ją wypowie.

Takie prawo wynika z art. 673 § 1 kodeksu cywilnego:

§ 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

Często więc w umowach najmu można znaleźć zapis o np. takim brzmieniu:

Każdej ze stron przysługuje prawo do wypowiedzenia umowy z zachowaniem dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia.

W takim przypadku zarówno najemca, jak i wynajmujący mogą wypowiedzieć umowę najmu w każdej sytuacji. Nie muszą powoływać się na ważne powody czy jakieś inne okoliczności. Wystarczy, że wypowiedzą umowę z odpowiednim wyprzedzeniem.

Natomiast w przypadku umów najmu na czas określony nie możesz już tak łatwo wypowiedzieć umowy.

Osoby, które podpisują takie umowy, często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zawarcia umowy najmu na czas określony.

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony

Chcesz wypowiedzieć umowę najmu zawartą na czas określony? Sprawdzasz postanowienia umowy, a tam nie ma żadnego zapisu dotyczącego możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy.

To nie jest błąd.

Taką umowę najmu można wypowiedzieć tylko w sytuacjach wskazanych w umowie.

A to za sprawą artykułu 673 § 2 kodeksu cywilnego:

Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

Jeżeli więc na etapie podpisywania umowy najmu strony nie określiły, w jakich przypadkach taką umowę można wcześniej wypowiedzieć, to niestety takiej umowy nie można wypowiedzieć.

Wynika z tego, że:

  • umowę najmu zawartą na czas określony możesz rozwiązać tylko z powodów określonych w umowie;
  • umowę najmu na czas nieokreślony możesz wypowiedzieć w każdym czasie, z zachowaniem okresów wypowiedzenia przewidzianych w umowie lub kodeksie cywilnym.

Więcej o tym, jak skutecznie złożyć oświadczenie o wypowiedzenie umowy oraz wzór wypowiedzenia umowy

Pamiętaj, że inne zasady dotyczą umów najmu na cele mieszkalne.

Porozumienie o rozwiązaniu umowy najmu

Jest jeszcze trzecie rozwiązanie.

Strony mogą porozumieć się do co wcześniejszego rozwiązania umowy najmu i podpisać ugodę. Nie ma przepisów, które zabraniałyby takiego rozwiązania.

Natomiast do zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy najmu potrzebna jest zgodna wola i najemcy, i wynajmującego. Co niekoniecznie może być proste do osiągnięcia.

Wypowiedzenie ma taką zaletę, że do skutecznego rozwiązania umowy potrzebne jest tylko oświadczenie jednej ze stron umowy najmu. Druga nie musi się zgodzić na rozwiązanie umowy.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej porady w zakresie wypowiedzenia umowy najmu, to zapraszam do KONTAKTU.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

    Przeczytaj także

    Odpowiedzialność współlokatora za czynsz
    Nieruchomości

    Odpowiedzialność współlokatora za czynsz najmu

    Często jest tak, że najemca, choć umowę najmu podpisał sam, dzieli mieszkanie z innymi osobami. To nie oznacza, że współlokatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za zapłatę czynszu. Wynajmujący może dochodzić zapłaty zaległości czynszowych również od innych pełnoletnich osób zamieszkujących wraz z najemcą, nawet jeżeli nie złożyły one podpisów pod umową najmu. Odpowiedzialność współlokatora za czynsz Za zapłatę […]

    Czytaj więcej
    pozew o zapłatę za czynsze
    Nieruchomości
    Spory sądowe

    Pozew o zapłatę zaległego czynszu najmu – 6 częstych błędów

    Jak napisać pozew o zapłatę za czynsz najmu, żeby nie popełnić błędów? To w cale nie jest proste. Na powoda, który samodzielnie przygotowuje pozew o czynsz, czyha wiele pułapek. Wpadnięcie w niektóre z nich może się skończyć przegraniem sprawy. Inne mogą spowodować, że na koniec procesu powód otrzyma od pozwanego mniej pieniędzy niż mu jest […]

    Czytaj więcej
    Okres przedawnienia roszczeń z umowy sprzedaży energii elektrycznej
    Nieruchomości

    Okres przedawnienia roszczeń z umowy pośrednictwa

    Wielokrotnie już pisałam, że należności pieniężne się przedawniają. Oznacza to, że po upływie określonego czasu nie można zmusić drugiej strony do zapłaty wynagrodzenia. Ile wynosi ten okres przedawnienia roszczeń z umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami? Ustawa o gospodarce nieruchomościami Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami została uregulowana w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o […]

    Czytaj więcej