Kiedy można wypowiedzieć umowę najmu na czas określony?

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony sprawia sporo problemów. To za sprawą nieintuicyjnych przepisów kodeksu cywilnego. Kiedy można więc wypowiedzieć umowę najmu zawartą na czas określony?

Umowa najmu na czas określony i nieokreślony

Umowę najmu możesz podpisać na czas określony, np. 1 rok czy 6 miesięcy. Nie ma również przeszkód, żeby umowę najmu zawrzeć na czas nieokreślony. W takim przypadku umowa najmu trwa do momentu, aż jedna ze stron ją wypowie.

Takie prawo wynika z art. 673 § 1 kodeksu cywilnego:

§ 1. Jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych.

Często więc w umowach najmu można znaleźć zapis o np. takim brzmieniu:

Każdej ze stron przysługuje prawo do wypowiedzenia umowy z zachowaniem dwumiesięcznego okresu wypowiedzenia.

W takim przypadku zarówno najemca, jak i wynajmujący mogą wypowiedzieć umowę najmu w każdej sytuacji. Nie muszą powoływać się na ważne powody czy jakieś inne okoliczności. Wystarczy, że wypowiedzą umowę z odpowiednim wyprzedzeniem.

Natomiast w przypadku umów najmu na czas określony nie możesz już tak łatwo wypowiedzieć umowy.

Osoby, które podpisują takie umowy, często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji zawarcia umowy najmu na czas określony.

Wypowiedzenie umowy najmu na czas określony

Chcesz wypowiedzieć umowę najmu zawartą na czas określony? Sprawdzasz postanowienia umowy, a tam nie ma żadnego zapisu dotyczącego możliwości wcześniejszego rozwiązania umowy.

To nie jest błąd.

Taką umowę najmu można wypowiedzieć tylko w sytuacjach wskazanych w umowie.

A to za sprawą artykułu 673 § 2 kodeksu cywilnego:

Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie.

Jeżeli więc na etapie podpisywania umowy najmu strony nie określiły, w jakich przypadkach taką umowę można wcześniej wypowiedzieć, to niestety takiej umowy nie można wypowiedzieć.

Wynika z tego, że:

 • umowę najmu zawartą na czas określony możesz rozwiązać tylko z powodów określonych w umowie;
 • umowę najmu na czas nieokreślony możesz wypowiedzieć w każdym czasie, z zachowaniem okresów wypowiedzenia przewidzianych w umowie lub kodeksie cywilnym.

Więcej o tym, jak skutecznie złożyć oświadczenie o wypowiedzenie umowy oraz wzór wypowiedzenia umowy

Pamiętaj, że inne zasady dotyczą umów najmu na cele mieszkalne.

Porozumienie o rozwiązaniu umowy najmu

Jest jeszcze trzecie rozwiązanie.

Strony mogą porozumieć się do co wcześniejszego rozwiązania umowy najmu i podpisać ugodę. Nie ma przepisów, które zabraniałyby takiego rozwiązania.

Natomiast do zawarcia porozumienia o rozwiązaniu umowy najmu potrzebna jest zgodna wola i najemcy, i wynajmującego. Co niekoniecznie może być proste do osiągnięcia.

Wypowiedzenie ma taką zaletę, że do skutecznego rozwiązania umowy potrzebne jest tylko oświadczenie jednej ze stron umowy najmu. Druga nie musi się zgodzić na rozwiązanie umowy.

Jeżeli potrzebujesz indywidualnej porady w zakresie wypowiedzenia umowy najmu, to zapraszam do KONTAKTU.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

  Przeczytaj także

  właściwość sądu
  Nieruchomości
  Spory sądowe

  Właściwość sądu – do którego sądu złożyć pozew o zapłatę czynszu?

  Składasz pozew o zapłatę. Chcesz odzyskać od najemcy wynagrodzenie za zaległe czynsze najmu. Natomiast nie wiesz, do którego sądu wysłać pozew. Poniżej wyjaśniam, gdzie szukać odpowiedzi na to pytanie, jakie przepisy i zasady musisz wziąć pod uwagę, żeby Twój pozew trafił do odpowiedniego sądu. Na podstawie przedstawionych tu zasad określisz, czy sprawę o zapłatę powinien […]

  Czytaj więcej
  Nieruchomości

  Rękojmia przy sprzedaży nieruchomości. Jak wyłączyć rękojmię?

  Zaryzykuję tezę, że rękojmia przy sprzedaży nieruchomości to jedno z najczęściej zapominanych uprawnień kupującego. Sprzedający nieruchomość zwykle nie mają pojęcia, że nawet po wielu miesiącach od transakcji kupujący może wskazywać, że mieszkanie ma wady. Sprzedawca nie udzielał żadnej gwarancji, a mieszkanie jest z rynku wtórnego. Skąd więc ta odpowiedzialność? W umowie sprzedaży nie ma przecież […]

  Czytaj więcej
  Forma umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami
  Nieruchomości

  Forma umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami

  Umowę można zawrzeć w różnych formach. Pisemnie, w formie aktu notarialnego, z podpisami notarialnie poświadczonymi czy też w formie dokumentowej i elektronicznej. Jednak niektóre umowy wymagają sporządzenia w konkretny sposób, żeby były w ogóle ważne. Jednym z tych wyjątków jest umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami.  Forma umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami  Wymóg zachowania konkretnej formy […]

  Czytaj więcej