Konsekwencje nieodebrania przesyłki sądowej

konsekwencje nieodebrania przesyłki sądowej

Odebrać pismo z sądu czy nie odebrać? Odpowiedź może być tylko jedna – odebrać. Konsekwencje nieodebrania przesyłki sądowej mogą być bardzo przykre. Poniżej kilka przykładów, czym może się skończyć niepodjęcie w odpowiednim czasie korespondencji z sądu. 

Nie odbiorę. Prześlą drugi raz

Krąży przekonanie, że jeśli ktoś nie odbierze przesyłki w pierwszym terminie, to sąd prześle ją jeszcze raz. Niestety sąd nie jest taki wspaniałomyślny i niezwykle rzadko przesyła korespondencję sądową drugi raz. Najczęściej ma to miejsce, gdy sąd nabierze wątpliwości, czy adres, na który było dokonane pierwsze doręczenie, jest prawidłowy. Lepiej więc nie ryzykować i dla własnego dobra odebrać przesyłkę za pierwszym razem.

Fikcja doręczenia

Jeżeli pismo nie zostało odebrane, to sąd może „pozostawić pismo w aktach sprawy ze skutkiem jego doręczenia”. Przyjmuje się wówczas specyficzną fikcję prawną, że adresat przesyłki zapoznał się z treścią pisma. Zaczynają więc biec dla niego terminy dokonania pewnych czynności procesowych. Konsekwencje pozostawienia przesyłki w aktach sprawy ze skutkiem jego doręczenia mogą być bardzo kosztowne.

Konsekwencje nieodebrania przesyłki sądowej

To, jakie konsekwencje mogą spotkać osobę, która nie odebrała pisma z sądu w terminie, zależy od tego, co znajduje się w kopercie. Stąd poniżej krótki przewodnik po konsekwencjach nieodebrania przesyłki z sądu mimo jej podwójnego awizowania.

Braki formalne w pozwie

Powód złożył pozew do sądu i czeka na wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym bądź na wyznaczenie terminu rozprawy. Jednak sąd dopatrzył się w pozwie braków formalnych, np.:

  • pozew nie był podpisany;
  • pozew nie został opłacony;
  • nie dołączono odpisu pozwu dla pozwanego.

Sąd wzywa powoda do uzupełnienia braków formalnych pozwu w terminie tygodniowym od dnia odebrania wezwania pod rygorem zwrotu pozwu.

Jeżeli powód nie uzupełni w terminie braków formalnych, to sąd zwróci pozew. Wówczas ten pozew nie wywoła żadnych skutków prawnych (przyjmuje się, jakby w ogóle nie był złożony) i wszystkie czynności związane ze złożeniem pozwu trzeba będzie wykonać jeszcze raz.

Nie są to aż tak dotkliwe konsekwencje, z jednym wyjątkiem. Powód często zwleka ze złożeniem pozwu, aż roszczenie za chwilę ulegnie przedawnieniu. Wtedy tuż przed upływem tego terminu składa pozew do sądu, co przerywa bieg terminu przedawnienia. Jeżeli pozew zostanie zwrócony, to nie przerwie on biegu terminu przedawnienia. Przy następnym pozwie, złożonym już po upływie terminu przedawnienia, powództwo zostanie oddalone, gdy pozwany podniesie zarzut przedawnienia.

Nakaz zapłaty

Nawet jeżeli nie złożyliśmy pozwu do sądu, nie zwalnia to nas z konieczności odbioru przesyłek sądowych. Może się okazać, że ktoś (zasadnie bądź bezzasadnie) dochodzi od nas roszczenia. W terminie 14 dni od dnia odebrania nakazu zapłaty wraz z pozwem pozwany ma czas na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym bądź zarzutów od nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym.

Jeżeli w terminie 14 dni od dnia odbioru korespondencji pozwany nie złoży sprzeciwu, to nakaz zapłaty się uprawomocni i powód będzie mógł skierować sprawę do egzekucji komorniczej. Co doprowadzi do szybkiego przegrania sporu sądowego przez pozwanego.

Zawiadomienie o terminie przesłuchania stron

Jeżeli po przeprowadzeniu wszystkich dowodów pozostaną jeszcze do wyjaśnienia pewne okoliczności, sąd może dopuścić i przeprowadzić dowód z przesłuchania stron. W niektórych sprawach jest to kluczowy dowód, bo kto jak nie strona będzie znał najlepiej szczegóły sporu. Jeżeli strona (czy to pozwany, czy powód) nie stawi się na rozprawie, to dowód taki zostanie pominięty przez sąd. Wtedy nie będziemy mieli już możliwości wyjaśnienia istotnych okoliczności sprawy, co może skutkować oddaleniem powództwa.

Pisemne uzasadnienie wyroku

Gdy wyrok pierwszej instancji jest dla nas niekorzystny, można złożyć wniosek o wskazanie pisemnie motywów rozstrzygnięcia. Od otrzymania pisemnego uzasadnienia wyroku biegnie termin na złożenie apelacji. Jeżeli nie odbierzemy pisemnego uzasadnienia wyroku, a sąd przyjmie fikcję doręczenia, to zacznie biec termin do złożenia apelacji. Jeżeli strona nie złoży jej w terminie, to wyrok sądu pierwszej instancji się uprawomocni i druga strona będzie mogła skierować sprawę do  egzekucji komorniczej.

14 dni na odbiór

Jednak kodeks postępowania cywilnego nie jest aż tak bezwzględny. Strona ma 14 dni na odebranie pisma z sądu. Warto o tym pamiętać szczególnie w okresie wakacyjnym. Jeżeli z jakiegoś powodu nie odpowiada nam odebranie pisma w pierwszym dniu po znalezieniu w skrzynce awiza, spokojnie mamy dwa tygodnie na odbiór pisma. Takie przedłużenie odbioru pisma nie powoduje dla strony żadnych negatywnych konsekwencji, dlatego warto korzystać z tego uprawnienia.

Podsumowanie

Konsekwencje nieodebrania przesyłki sądowej są bardzo znaczące. Warto o tym pamiętać, bo może to przynieść wiele negatywnych skutków. Skutki nieodebrania przesyłki sądowej mogą być następujące:

  • zwrot pozwu, co do którego nie uzupełniono braków formalnych;
  • uprawomocnienie się wyroku;
  • upływ terminu na złożenie sprzeciwu od nakazu zapłaty, apelacji czy odpowiedzi na pozew;
  • strona nie pojawi się na terminie rozprawy, na której sąd zaplanował słuchanie stron.

14 komentarz “Konsekwencje nieodebrania przesyłki sądowej

  1. Witam. Firma windykacyjna skontaktowała się ze mną że mam dług względem tmobile, data podpisania umowy 1998. Twierdzą, że należność nie jest przedawnione, bo był nakaz zapłaty. Ja żadnego listu nie otrzymałem, skąd mam wiedzieć w którym roku nakaz był wydany? Czy można to jakoś sprawdzić?

    1. Dzień dobry,

      najlepiej będzie poprosić firmę windykacyjną o przesłanie Pani skanu nakazu zapłaty, pozwu i innych dokumentów w sprawie. Może Pani uzyskać taką też informację w sądzie, ale pewnie nie będzie Pani wiedziała, w którym sądzie sprawa się toczyła, więc to trochę szukanie igły w stogu siana.

  2. Witam,
    Nie odebrałam pisma z sądu, w którym z dużym prawodpodobieństwem znajdowało się zawiadomienie o wpisie hipoteki z numerem Księgi Wieczystej. Czy mogę liczyć na to, że Sąd prześle je do mnie raz jeszcze czy powinnam kontaktować się z kimś w tej sprawie?
    Z góry dziękuję za pomoc

    1. Dzień dobry,

      jeżeli adres był prawidłowy,a przesyłka podwójnie awizowana, to sąd raczej nie prześle Pani jeszcze raz tego pisma. Polecam skontaktować się w tej sprawie bezpośrednio z sądem.

  3. Witam, przebywam za granicą, ale mam tez mieszkanie w Polsce. Ostatnio mama wpadla tam z wizytą i znalazla awizo w skrzynce. Poszla na pocztę i tam jedyne co jej powiedzieli (RODO) to to, ze przyszlo z sądu. Chcialbym to pismo odebrac, ale nawet nie wiem jaki to byl sąd. Czy jest jakas szansa, zeby gdzies zadzwonic, napisac i to pismo odebrac? Czy jedyne co zostaje to czekac na dalszy rozwoj wypadkow np. komornika? Nie mam zielonego pojecia czego sprawa moze sie tyczyc…

    1. Dzień dobry,

      to, że otrzymał Pan jakiś list z sądu nie oznacza automatycznie, że przeciwko Panu toczy się jakaś sprawa sądowa. Mógł być Pan wezwany np. w charakterze świadka do sądu. Proszę spróbować zadzwonić do biura obsługi interesantów sądu rejonowego i okręgowego, w którego rejonie był Pański adres zamieszkania. Może uda się Panu ustalić czy jakaś sprawa się przeciwko Panu toczy.

  4. A tak konkretnie, to jak biegnie termin na odpowiedź w sytuacji, gdy nie odebraliśmy przesyłki poleconej?
    Fikcja doręczenia polega na założeniu, że zapoznaliśmy się z nią w ostatnim dniu terminu, jaki mieliśmy na jej odebranie, czy termin liczy się od jakiejś innej daty?

    1. W 2019 roku zmieniły się przepisy dotyczące fikcji doręczenia. Czy Pańskie pytanie dotyczy odpbioru odpisu pozwu? Czy chodzi o inne pismo procesowe?

    2. Chodzi mi o dowolne pismo polecone. Sądowe, z ZUS, z US. Jeśli nie odbiorę takiego pisma w ogóle, to składając od niego odwołanie/odpowiedź/sprzeciw, termin na tę odpowiedź biegnie mi od 14-tego dnia od pierwszego awizowania listu poleconego/ UPO czy jakoś inaczej?
      Treść pisma, na które mam odpowiedzieć z reguły znam albo z portalu sądu albo PUE ZUS.

      Chodzi tylko o to, z jaką datą biegnie termin w przypadku nieodebrania pisma w ogóle.

    3. Panie Jacku,

      każde z tych pism wynika z innej procedury. Np. w sprawach sądowych rozpatrywanych na podstawie kodeksu postępowania cywilnego za datę doręczenia pisma sądowego uznajemy moment upływu terminu do odbioru pisma – jeżeli nie zgłosi się Pan po jej odbiór.

      Przy czym trzeba się zastanowić czy w tym przypadku będziemy mieli do czynienia z fikcją doręczenia.

      W przypadku np. określenia momentu dojścia do adresata oświadczenia o wypowiedzeniu umowy – też ten termin określamy inaczej.

      Stąd za każdym razem proszę sprawdzać jak wygląda to w konkretnej procedurze / przypadku.

  5. Jakie są konsekwencje nieodebrania pozwu w sprawie rozwodowej? DO ustalenia jest opieka nad dziećmi, alimenty i podział majątku.

  6. Witam Panią serdecznie!!
    Mam zapytanie: otóż moja córka studiuje w innym mieście,więc nie odebrała awizo sądu ,w sprawie zrzeczenia się spadku.Aktualnie nadal przebywa na studiach,po których ukończeniu wyjeżdża na wolontariat dwumiesięczny za granicę.Jakie wobec tego mogą spotkać ją konsekwencje że strony sądu?
    Pozdrawiam

    1. Przede wszystkim ewnetualne konswekwencje zależą od tego, jakie pismo znajdowało się w przesyłce, której Pani nie odebrała. Skoro córka nie mieszka pod adresem, który jest w aktach sprawy, to powinna poinformować sąd o aktualnym adresie zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

    Przeczytaj także

    pozew o zapłatę za czynsze
    Nieruchomości
    Spory sądowe

    Pozew o zapłatę zaległego czynszu najmu – 6 częstych błędów

    Jak napisać pozew o zapłatę za czynsz najmu, żeby nie popełnić błędów? To w cale nie jest proste. Na powoda, który samodzielnie przygotowuje pozew o czynsz, czyha wiele pułapek. Wpadnięcie w niektóre z nich może się skończyć przegraniem sprawy. Inne mogą spowodować, że na koniec procesu powód otrzyma od pozwanego mniej pieniędzy niż mu jest […]

    Czytaj więcej
    właściwość sądu
    Spory sądowe
    Umowy

    Jak określić właściwość sądu w umowie?

    Podpisując umowę, rzadko myślimy o sporach, które mogą wyniknąć podczas jej realizacji. To błąd. Lepiej już na etapie zawierania umowy zastanowić się nad umowną właściwością sądową. A następnie w jej tekście z góry określić, który sąd będzie właściwy do rozstrzygania ewentualnych sporów. Poniżej znajduje się kilka przykładowych zapisów czy klauzul regulujących właściwość sądu. Co to […]

    Czytaj więcej
    odpowiedzialność członka zarządu za długi spółki
    Spory sądowe
    Spółki

    Co zrobić kiedy nie można odzyskać pieniędzy od spółki?

    Wygrana w sądzie to tylko połowa sukcesu. O pomyślnym zakończeniu sporu mówię dopiero, gdy zasądzone pieniądze znajdą się na koncie mojego mocodawcy. Niestety wiele postępowań egzekucyjnych kończy się bez odzyskania nawet złotówki. Wtedy komornik wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania z uwagi na bezskuteczność egzekucji. Czy w takim przypadku jest jeszcze szansa na odzyskanie długu spółki […]

    Czytaj więcej