Leasing – czy trzeba płacić raty za wadliwy przedmiot leasingu?

Zdarza się, że wyleasingowana maszyna czy samochód ma wady. Przedmiot leasingu nie zarabia na siebie, a przedsiębiorca ma do zapłaty raty leasingowe. Czy wady przedmiotu leasingu wpływają na konieczność zapłaty rat leasingowych? Czy można skutecznie podnieść, że skoro przedmiot leasingu ma wady, to leasingobiorca nie będzie płacić rat leasingowych?

Odpowiedzialność firmy leasingowej za wady przedmiotu leasingu

To może być zaskakujące, ale firma leasingowa nie ponosi odpowiedzialności za wady przedmiotu leasingu, chyba że te wady powstały na skutek okoliczności, za które odpowiada firma leasingowa. W praktyce takie wyjątki zdarzają się bardzo rzadko.

W sumie to z istoty umowy leasingu wynika brak odpowiedzialności firmy leasingowej za wady przedmiotu leasingu.

Rola leasingodawcy sprowadza się do finansowania przedmiotu leasingu. Firma leasingowa kupuje dla przedsiębiorcy wskazany przez niego np. samochód. Następnie oddaje go do korzystania w zamian za raty leasingu. Leasingodawca jedynie finansuje zakup przedmiotu, a następnie otrzymuje od korzystającego raty leasingu – czyli swoje wynagrodzenie. W większości przypadków nie ma on realnego wpływu na wybór przedmiotu leasingu dokonany przez korzystającego. Stąd trudno, żeby ponosił odpowiedzialność za wady, na których istnienie w ogóle nie miał wpływu.

Skoro firma leasingowa nie ponosi odpowiedzialności za wady leasingu, to korzystający może sam dochodzić swoich uprawnień za wady rzeczy bezpośrednio od jej sprzedawcy. Nie musi w tym wypadku korzystać z pomocy leasingodawcy czy pytać firmy leasingowej o zgodę.

Wynika to z art. 709[8] § 2 kodeksu cywilnego:

Z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy, z wyjątkiem uprawnienia odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą.

Korzystający więc może samodzielnie żądać:

  • naprawienia rzeczy;
  • wymiany rzeczy na wolną od wad;
  • obniżenia ceny.

Jedynym wyjątkiem w tym zakresie jest odstąpienie od umowy. Tylko firma leasingowa może odstąpić od umowy sprzedaży przedmiotu leasingu.

Raty a wady leasingu

Skoro leasingodawca nie ponosi odpowiedzialności za wady, to nie mogą one wpływać na zobowiązania korzystającego wynikające z umowy leasingu. Przedsiębiorca, choć nie może korzystać z wyleasingowanego pojazdu i ponosi z tego tytułu straty, to i tak musi płacić raty leasingu. I to w pełnej wysokości.

Wynika to z art. 708 [8] § 3 kodeksu cywilnego:

Wykonanie przez korzystającego uprawnień określonych w § 2 nie wpływa na jego obowiązki wynikające z umowy leasingu, chyba że finansujący odstąpi od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy.

Stąd przestrzegam, że wada leasingu nie jest powodem do odmowy zapłaty rat leasingowych. Przy bezpodstawnym odmówieniu zapłaty firma leasingowa może wezwać korzystającego do zapłaty zaległych należności pod rygorem wypowiedzenia umowy. Gdy korzystający nie ureguluje należności w wyznaczonym terminie – leasingodawca może wypowiedzieć umowę.

Wcześniejsze wypowiedzenie umowy leasingu wiąże się z rozliczeniem umowy leasingu, co może być kosztowne dla korzystającego.

Więcej o wypowiedzeniu umowy leasingu

Korzyści z wad dla korzystającego

Skoro korzystający nie może odmówić płatności rat leasingowych, gdy przedmiot leasingu ma wady, to czy może zatrzymać to, co otrzyma od sprzedawcy?

Tak. Korzystający może zachować otrzymaną od sprzedawcy kwotę za obniżenie ceny przedmiotu leasingu czy odszkodowanie za wadę sprzedanej rzeczy. Korzystający nie musi się dzielić tymi kwotami z firmą leasingową.

Takie rozwiązanie wyważa interesy finansującego i korzystającego. Finansujący, który nie ma wpływu na wybór przedmiotu leasingu, w przypadku jego wad ma prawo do całości rat leasingowych. Natomiast korzystający może dochodzić roszczeń za wady przedmiotu bezpośrednio od sprzedawcy i zatrzymać otrzymane od niego kwoty. 

Jeżeli chcesz skorzystać z indywidualnej porady dotyczącej Twojego leasingu, to zapraszam do KONTAKTU.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

    Przeczytaj także

    weksel in blanco
    Umowa leasingu
    Umowy

    Weksel in blanco jako zabezpieczenie umowy leasingu

    Weksel in blanco jest jedną z popularniejszych form zabezpieczenia roszczeń firm leasingowych. Trudno się temu dziwić. Dzięki wekslowi firma leasingowa może szybciej i taniej odzyskać należności wynikające z umowy leasingu. Jednak to, co korzystne dla firmy leasingowej, przysparza sporo problemów przedsiębiorcy, który zawarł umowę leasingu. Co to jest weksel in blanco? Często firmy leasingowe na […]

    Czytaj więcej
    Wady i zalety umowy leasingu
    Umowa leasingu

    Wady i zalety umowy leasingu  

    Leasing to jedna z najkorzystniejszych form finansowania zakupu samochodów czy sprzętu przez firmę. Z leasingiem wiąże się jednak szereg obowiązków, ale też uprawnień. Jakie są w takim razie wady i zalety umowy leasingu? Wady umowy leasingu  Leasingobiorca nie jest właścicielem przedmiotu leasingu Decydując się na zawarcie umowy leasingu musisz liczyć się z tym, że nie […]

    Czytaj więcej
    Rozliczenie umowy leasingu
    ABC prawa
    Umowa leasingu
    Umowy

    Rozliczenie umowy leasingu po jej wypowiedzeniu

    Jeżeli umowa leasingu zostanie wypowiedziana przez leasingodawcę, pozostaje kwestia rozliczenia. W jaki sposób rozliczyć umowę leasingu po jej rozwiązaniu? Ile musi zwrócić leasingodawcy korzystający? Jak to obliczyć? Co trzeba wiedzieć o rozliczeniu umowy leasingu po jej wypowiedzeniu? Rozwiązanie umowy leasingu Umowa leasingu zawierana jest na czas określony. W tym czasie korzystający może korzystać z rzeczy […]

    Czytaj więcej