Niedozwolone postanowienia w umowie leasingu

Niedozwolone postanowienia w umowie leasingu

Przedsiębiorca, który chce zawrzeć umowę leasingu, ma bardzo małe możliwości negocjowania treści umowy. Najczęściej otrzymuje wzór umowy wraz z ogólnymi warunkami umowy leasingu. Przedsiębiorcy pozostaje tylko podpisać umowę, mimo że jej zapisy są dla niego niekorzystne. Na szczęście ustawodawca zapewnił mu nowe możliwości obrony przed skrajnie niekorzystnymi dla niego zapisami umowy i zmienił przepisy dotyczące klauzul abuzywnych.

Przed 1 stycznia 2021 roku

Prawa, jakie przysługują przedsiębiorcy zawierającemu umowę leasingu, zależą od daty podpisania umowy.

Graniczną datą jest 1 stycznia 2021 roku.

Jeżeli umowa leasingu została zawarta przed 1 stycznia 2021 roku, to firma leasingowa miała większą swobodę w kształtowaniu korzystnych dla siebie zapisów. Mogła wprowadzić do umowy B2B zapisy, które w obrocie konsumenckim uznaje się za klauzule abuzywne.

Niestety w większości przypadków takich niekorzystnych dla przedsiębiorcy zapisów nie dało się podważyć.

Więcej o 5 najpopularniejszych klauzulach abuzywnych

Od 2021 roku duże ułatwienie dla leasingobiorców

Duża zmiana – jeśli nawet nie rewolucja – nastąpiła 1 stycznia 2021 roku.

Jeżeli przedsiębiorca zawarł umowę leasingu w 2021 roku, to firma leasingowa nie powinna umieszczać w umowie abuzywnych zapisów. Będą to takie postanowienia, które nie zostały indywidualnie ustalone z leasingobiorcą. Dodatkowo kształtują one prawa i obowiązki korzystającego w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają interesy korzystającego.

Zakaz umieszczania niedozwolonych postanowień umownych dotyczy tylko osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Ale też nie wszystkich.

Firma leasingowa może nadal umieszczać w umowie korzystniejsze dla siebie zapisy, jeżeli dla osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą zawarcie umowy leasingu ma charakter zawodowy. Takim przedsiębiorcą będzie na przykład osoba, która również zajmuje się zawieraniem umów leasingu. W praktyce takie przypadki będą bardzo rzadkie.

Więcej o nowych przepisach dotyczących stosowania klauzul abuzywnych

Warto pamiętać, że jednoosobowymi przedsiębiorcami są również wspólnicy spółek cywilnych. Oni również mogą skorzystać z nowych przepisów dotyczących niedozwolonych postanowień w umowie leasingu.

Jednym słowem – leasing dla firm jednoosobowych będzie o wiele bezpieczniejszy.

Niedozwolone postanowienia w umowie leasingu – dla spółek nic się nie zmienia

Zmiana przepisów dotyczy wyłącznie osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.

Gdy firma leasingowa zawiera umowę np. ze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółką komandytową, to nic się nie zmienia. Nadal w umowach mogą być zapisy, które można będzie sklasyfikować jako abuzywne. I co istotniejsze – będą one wiązać strony.

Niedozwolone postanowienia w umowie leasingu – jakie są konsekwencje?

Rozszerzenie ochrony przewidzianej dla konsumentów na niektóre kategorie przedsiębiorców otwiera nowe możliwości kwestionowania zapisów umów leasingu.

Gdy w umowie leasingu zawartej z przedsiębiorcą na prawach konsumenta znajdzie się klauzula abuzywna, to taki zapis nie będzie wiążący dla stron.

Taki niekorzystny zapis może dotyczyć np. sposobu rozliczenia umowy leasingu po jej zakończeniu. Sąd będzie mógł uznać taki zapis za niewiążący dla stron. Wtedy zamiast postanowień umowy zastosuje kodeksowe zasady rozliczenia stron po rozwiązaniu umowy leasingu.

Dlatego jeżeli jakieś postanowienie umowy leasingu budzi podejrzenia przedsiębiorcy, to warto sprawdzić, czy zapis ten nie będzie miał abuzywnego charakteru.

Jeżeli masz wątpliwość co do niedozwolonego postanowienia w Twojej umowie leasingu, to zapraszam do KONTAKTU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

    Przeczytaj także

    Przedawnienie roszczeń z umowy leasingu
    Umowa leasingu

    Przedawnienie roszczeń z umowy leasingu

    Termin przedawnienia roszczeń z umowy leasingu wynosi 3 lata. Ale do jakich roszczeń odnosi się ten termin? W jaki sposób liczyć przedawnienie roszczeń z umowy leasingu? Na te pytania odpowiadam poniżej. Ile jest lat na dochodzenie roszczeń z umowy leasingu? Leasing należy do roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Termin przedawnienia dla roszczeń związanych z […]

    Czytaj więcej
    weksel in blanco
    Umowa leasingu
    Umowy

    Weksel in blanco jako zabezpieczenie umowy leasingu

    Weksel in blanco jest jedną z popularniejszych form zabezpieczenia roszczeń firm leasingowych. Trudno się temu dziwić. Dzięki wekslowi firma leasingowa może szybciej i taniej odzyskać należności wynikające z umowy leasingu. Jednak to, co korzystne dla firmy leasingowej, przysparza sporo problemów przedsiębiorcy, który zawarł umowę leasingu. Co to jest weksel in blanco? Często firmy leasingowe na […]

    Czytaj więcej
    Umowa leasingu

    Leasing – czy trzeba płacić raty za wadliwy przedmiot leasingu?

    Zdarza się, że wyleasingowana maszyna czy samochód ma wady. Przedmiot leasingu nie zarabia na siebie, a przedsiębiorca ma do zapłaty raty leasingowe. Czy wady przedmiotu leasingu wpływają na konieczność zapłaty rat leasingowych? Czy można skutecznie podnieść, że skoro przedmiot leasingu ma wady, to leasingobiorca nie będzie płacić rat leasingowych? Odpowiedzialność firmy leasingowej za wady przedmiotu […]

    Czytaj więcej