JZP01 Pierwszy odcinek podcastu Jak zrozumieć prawnika?

JZP
Długość odcinka: 6:38 min. Wielkość pliku 5.33 MB.

Po pierwszym roku istnienia bloga Jak zrozumieć prawnika zapowiadałam, że mam plan na rozwój bloga. Wtedy pisałam o pomyśle bardzo enigmatycznie, bo nie chciałam zapeszać. Teraz już mogę wszem i wobec ogłosić, że otwieram nowy rozdział na bloku – zaczynam publikować podcasty!

Oddaję Wam pierwszy odcinek podcastu. Jeszcze w nim nie zajmuję się kwestiami prawnymi. Chciałam, żeby ten odcinek miał inny, otwierający charakter.

W tym odcinku dowiesz się:

  • kim jestem
  • do kogo kieruję podcast JZP
  • dlaczego zdecydowałam się nagrywać właśnie podcasty
  • dlaczego uważam podcasty za wartościowe
  • o czym będzie podcast JZP
  • dlaczego nie zawsze to co mówię może bezpośrednio stosować się do Twojej sytuacji

Chcesz być na bieżąco – polub stronę Jak zrozumieć prawnika? na Facebooku.


Wolisz czytać niż słuchać? Poniżej znajdziesz transkrypcję podcastu:

Dzień dobry. Nazywam się Joanna Legun, a to jest pierwszy premierowy odcinek podcastu „Jak zrozumieć prawnika?”.

Jak jak mówiłam, nazywam się Joanna Legun, jestem adwokatem. Swoją kancelarię prowadzę w Warszawie. Głównie to, czym się zajmuje to bieżąca obsługa przedsiębiorstw. Prowadzę spory sądowe, pomagam redagować umowy, zajmuje się sprawami z zakresu prawa handlowego.

Od ponad półtora roku, prowadzę również bloga. Blog nazywam się tak samo, jak podcast, czyli Jak zrozumieć prawnika? Ten blog skierowany jest głównie do przedsiębiorców.

Wydawało mi się, że pewne rzeczy są oczywiste, że każda osoba wie, w jaki sposób zachować się w konkretnej sytuacji.

Pewnego dnia zapaliła mi się czerwona lampka. Wydawało mi się, że pewne rzeczy są oczywiste, że każda osoba wie, w jaki sposób zachować się w konkretnej sytuacji. Tak, czyli co trzeba zrobić, kiedy nie płaci nam kontrahent, jakie kroki podjąć, jak się zachować, co zrobić, gdzie zadzwonić, co ustalić itd. Aż w pewnym momencie odkrywał, że te rzeczy, które wydawały mi się oczywiste, tak oczywiste nie są dla moich klientów i że gdyby oni wiedzieli o tym wcześniej, to wiele ich problemów można byłoby uniknąć. Oszczędziliby oni również bardzo dużo pieniędzy, jak i bardzo dużo swojego czasu.

Ale jeszcze większym zaskoczeniem było dla mnie to, że również studenci prawa, tacy już kończący studia koło 4/5 roku, którzy przychodzili do kancelarii na praktyki, też tych rzeczy nie wiedzieli. Dlatego uznałam, że trzeba to zmienić. I postanowiłam właśnie założyć bloga „Jak zrozumieć prawnika?”, w którym tłumaczę takie podstawowe kwestie, o których powinien wiedzieć każdy przedsiębiorca.

No a teraz zaczynam nagrywać podcast pod tym samym tytułem. Zdecydowałam się właśnie na nagrywanie podcastu po to, żeby tłumaczyć wam przedsiębiorcom takie podstawowe kwestie, które pozwolą wam uniknąć problemów w przyszłości.

Z prawem jest bardzo podobnie jak z medycyną, czyli lepiej zapobiegać niż leczyć. Lepiej jest unikać pewnych problemów i wiedzieć, jakie mogą być ewentualne skutki naszej decyzji w przyszłości, niż później stawać na głowie i próbować rozwiązać sytuację, której można było w przeszłości uniknąć.

Stąd, jeżeli prowadzisz własną firmę, jesteś biznesmenem albo zawierasz umowy, masz do czynienia z kwestiami prawnymi, to właśnie ten podcast jest dla ciebie. Będę starała się w nim wyjaśnić takie kwestie, na które powinniście zwrócić uwagę.

Nie chcę zarzucać was bardzo dużą ilością wiedzy. Bardziej będę chciała wskazać kierunki, w których powinniście podążać i rzeczy, na które powinniście zwrócić uwagę. Moją ambicją nie jest to, żeby każdy z was znał wszystkie przepisy kodeksu cywilnego, a tuż przed snem czytał właśnie kodeks cywilny czy kodeks spółek handlowych. Swoją drogą jest to bardzo dobry usypiacz.

To, co chciałabym osiągnąć, dzięki temu podcastowi to zwiększanie waszej świadomości prawnej. Tak jak mówiłam, nie jest moją ambicją to, żebyście wiedzieli o wszystkich niuansach prawnych, jakie są w tym kraju. Zresztą jest to nieosiągalne. Ale żebyście wiedzieli, jakie największe pułapki czyhają na was przy prowadzeniu własnej firmy. Ten podcast jest po to, żeby kiedyś w odpowiednim momencie zapaliła wam się czerwona lampka, że coś jest nie tak, że kiedyś w którymś tam odcinku podcastu Jak zrozumieć prawnika? słyszeliście, że na to trzeba zwrócić uwagę.

Nawet jeżeli, nie będziecie w stanie tego problemu rozwiązać samemu, to dla was już wielką zaletą będzie to, że zwrócicie na to uwagę. Zawsze możecie skonsultować się z prawnikiem. Ale musicie wiedzieć, w których momentach ta pomoc będzie wam potrzebna.

Nie przypadkowo wybrałam formę podcastu. Możecie spędzić 10 minut, 15 minut w drodze do pracy lub w drodze na spotkanie i posłuchać o kwestiach prawnych, które mogą was zainteresować albo w przyszłości pozwolą wam zaoszczędzić czas i pieniądze. Niestety prawo jest bardzo skomplikowane. I jak to w każdym przypadku bywa, diabeł tkwi w szczegółach. Ja będę w tym podcaście starała się mówić o takich rzeczach bardzo prostych i też pewne rzeczy upraszczać.

Więc chciałabym, żebyście byli świadomi tego, że to o czym mówię w podcaście, niekoniecznie musi stosować do waszego konkretnego przykładu, więc ten podcast też nie będzie formy porady prawnej, a raczej zwrócenia waszej uwagi na ten kwestie istotne, które pozwolą wam uniknąć problemów w przyszłości.

Robię ten podcast dla was, dla przedsiębiorców. Dlatego też bardzo zależy mi na waszej opinii. Jeżeli macie jakieś uwagi, coś chcielibyście poprawić, o czymś chcielibyście posłuchać lub coś, o czym mówiłam w podcaście, nie było dla was jasne, to bardzo proszę was o informację zwrotną. Możecie się nią podzielić w komentarzach, w aplikacjach gdzie będziecie słuchać tego podcastu, na YouTube, na mojej stronie internetowej „jak zrozumieć prawnika”, ale też możecie do mnie napisać bezpośrednio.

Adres bardzo prosty Joanna@legun.pl


Jeżeli macie jakieś uwagi, pytania lub cokolwiek innego śmiało do mnie piszcie.

Kolejna kwestia, o której chciałam wam powiedzieć to notatki do podcastu. Na stronie Jak zrozumieć prawnika? pod każdym podcastem, będę umieszczać notatki. Czyli, jeżeli coś ciekawego, coś, co warto byłoby zanotować, pojawia się w podcaście to tam, znajdzie się informacja o tym, bądź np. link do strony. Może się też tak zdarzyć, że już na stronie Jak zrozumieć prawnika?, jest artykuł, w którym pisałam o rzeczach bardzo podobnych, do tego, co pojawiło się w podcaście. To wówczas link do strony, znajdziecie w notatkach do podcastu. Czasami również będą specjalne bonusy dla was. Jakieś ściągi, checklisty lub inne kwestie, które pomogą wam prowadzić wasz własny biznes.

Bardzo dziękuje, że byliście ze mną dzisiaj do końca tego odcinka podcastu Jak zrozumieć prawnika? i już bardzo serdecznie was zapraszam na kolejny drugi odcinek podcastu Jak zrozumieć prawnika?. Joanna Legun. Bardzo dziękuje za dziś. Do usłyszenia.

4 komentarze “JZP01 Pierwszy odcinek podcastu Jak zrozumieć prawnika?

  1. Jak wspaniale, że istnieje adwokatka, która chce i potrafi wytłumaczyć dżunglę sformułowań prawnych. Co faktycznie działa prewencyjnie i rozszerza wiedzę prawną dla wszystkich zainteresowanych.
    Super!
    Pozdrawiam, życzę powodzenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

    Przeczytaj także

    termin sądowy świętość czy sugestia
    Podcast

    JZP09 Czy termin to świętość czy sugestia?

    W tym odcinku podcastu Jak zrozumieć prawnika? mówię o terminach. Czy termin sądowy to świętość czy raczej sugestia? Z 9 odcinka podcastu dowiesz się: których terminów trzeba pilnować; jakie są konsekwencje opóźnienia w terminach; dlaczego warto czytać pouczenia sądu; jak liczyć terminy; czy wysyłać przesyłkę do sądu kurierem; dlaczego trzeba mieć kopię dokumentów wysłanych do […]

    Czytaj więcej
    instrukcja obsługi umowy jak nie popełniać błędów
    Podcast

    JZP13 Instrukcja obsługi umów – czyli jak uniknąć błędów

    To jest drugi odcinek podcastu, który jest częścią serii podcastów o umowach. W pierwszym odcinku tej serii mówiłam o tym, że nawet nie wiesz jak często zawierasz umowę. W tym odcinku mówię o tym jak posługiwać się już zawartą umową. Wskazuję najczęstsze błędy, które pojawiają się przy okazji realizacji umowy. Mam dla Ciebie zadanie. Podczas […]

    Czytaj więcej
    Podcast

    JZP11 EPU czyli elektroniczne postępowanie upominawcze

    Z podcastu o elektronicznym postępowaniu upominawczym – EPU- dowiesz się: co to jest elektroniczne postępowanie upominawcze? jak przebiega elektroniczne postępowanie upominawcze? Jakie są wady EPU? Jakie są zalety EPU? Które sprawy najlepiej kierować do EPU? Jakich spraw nie polecam składać do e-sądu? Jeżeli masz jakieś pytanie, to zapraszam do KONTAKTU. Wolisz czytać? Poniżej znajduje się […]

    Czytaj więcej