Jeżeli umowa leasingu zostanie wypowiedziana przez leasingodawcę, pozostaje kwestia rozliczenia. W jaki sposób rozliczyć umowę leasingu po jej rozwiązaniu? Ile musi zwrócić leasingodawcy korzystający? Jak to obliczyć? Co trzeba wiedzieć o rozliczeniu umowy leasingu po jej wypowiedzeniu?
Rozwiązanie umowy leasingu
Umowa leasingu zawierana jest na czas określony. W tym czasie korzystający może korzystać z rzeczy i pobierać z niej pożytki. W zamian płaci firmie leasingowej wynagrodzenie w uzgodnionych ratach.
Jednak nie zawsze wykonanie umowy leasingu idzie tak gładko. Zdarzają się przedsiębiorcy, którzy mają problemy z terminowym regulowaniem należności.
Leasingodawca ma w określonych przypadkach prawo do wcześniejszego wypowiedzenia umowy leasingu.
Więcej o wypowiedzeniu umowy leasingu przez firmę leasingową
Po wcześniejszym wypowiedzeniu umowy leasingu strony muszą się rozliczyć. Pytanie brzmi: w jaki sposób?
Spłata rat po wypowiedzeniu umowy
O rozliczeniu stron po wypowiedzeniu umowy leasingu mówi art. 709[15] kodeksu cywilnego.
Brzmi on tak:
W razie wypowiedzenia przez finansującego umowy leasingu na skutek okoliczności, za które korzystający ponosi odpowiedzialność, finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie a niezapłaconych rat, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i rozwiązania umowy leasingu.
Po pierwsze, wypowiedzenie umowy musi nastąpić na skutek okoliczności leżących po stronie korzystającego. Jeżeli więc umowa nie może być kontynuowana z winy firmy leasingowej czy z przyczyn leżących po jej stronie, to ten przepis nie będzie miał zastosowania.
Po drugie, firma leasingowa może od razu żądać od swojego klienta zapłaty wszystkich rat, które były przewidziane w umowie, a jeszcze nie zostały zapłacone przez korzystającego.
Przyjmijmy, że zgodnie z umową korzystający miał zapłacić 24 raty leasingowe. W momencie wypowiedzenia umowy leasingu zostało mu do uregulowania 6 rat. W takim przypadku te 6 pozostałych rat korzystający musi od razu zapłacić firmie leasingowej.
Do tego korzystający musi zwrócić przedmiot leasingu (czyli np. samochód czy sprzęt rolniczy).
Firma leasingowa otrzyma od przedsiębiorcy wszystkie raty, które pozostały do końca umowy leasingu, i przedmiot leasingu. Na pierwszy rzut oka widać, że to za dużo.
Dlatego firma leasingowa powinna od kwoty dochodzonej od klienta odliczyć to, co uzyskała przez to, że zapłata nastąpiła przed umówionym terminem, i z tytułu rozwiązania umowy.
Odliczenie korzyści przez leasingodawcę
Jeżeli firma leasingowa sprzeda przedmiot leasingu (np. samochód), to powinna ona odliczyć od klienta kwotę uzyskaną z jego sprzedaży. Przy czym będzie to cena sprzedaży przedmiotu leasingu, a nie jego wartość rynkowa.
Sąd Najwyższy w postanowieniu z dnia 26 marca 2018 r. (I CSK 703/17) stwierdził, że korzyścią uzyskaną przez finansującego, o której mowa w art. 709[15] kodeksu cywilnego, nie jest wartość przedmiotu leasingu z chwili jego zwrotu, lecz co do zasady wartość, którą finansujący uzyskał w chwili sprzedaży przedmiotu leasingu.
Rozliczenie umowy leasingu a wzbogacenie się firmy leasingowej
Artykułu 709[15] kodeksu cywilnego nie można traktować jako sposobu na wzbogacenie się leasingodawcy. Przepis jest w taki sposób ukształtowany, żeby zapewnić firmie leasingowej zwrot tego, co by otrzymała, gdyby umowa została zrealizowana zgodnie z jej postanowieniami.
Przepisu tego nie można stosować jako sposobu wzbogacenia się leasingodawcy i uzyskanie przez niego świadczeń ponad szkodę, którą poniósł (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 31 listopada 2016 r. – III CZP 75/16).
Zapisy umowy leasingu
Te zasady, o których wspomniałam powyżej, wynikają z zapisów kodeksu cywilnego. Jeżeli chcesz sprawdzić, w jaki sposób należy rozliczyć Twoją umowę leasingu po jej rozwiązaniu, to powinieneś sprawdzić jej treść.
W umowie mogą być inne postanowienia dotyczące rozliczenia umowy leasingu. Dlatego też polecam zawsze przeanalizować treść umowy leasingu i sprawdzić, w jaki sposób strony mają się rozliczyć po rozwiązaniu umowy leasingu.
Rozliczenie umowy leasingu – przedawnienie
Termin przedawnienia roszczeń leasingodawcy wynosi 3 lata. Jest to roszczenie związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Dlatego mają tu zastosowanie ogólne zasady dotyczące przedawnienia roszczeń.
Po upływie trzyletniego terminu firma leasingowa traci możliwość przymusowego dochodzenia należności. Klient może dobrowolnie spłacić swój dług. Dzieje się tak, gdy nie doszło do zawieszenia lub przerwania biegu terminu przedawnienia.
Więcej o przedawnieniu roszczeń
Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości, to zapraszam do KONTAKTU.