Spółka nie jest konsumentem

umowy między przedsiębiorcami

Spółka z  ograniczoną odpowiedzialnością nie jest konsumentem. Wydaje się, że to stwierdzenie jest oczywistą oczywistością. Ileż jednak razy spotkałam się z oficjalnymi pismami, w których prezes zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podnosił, że nie został poinformowany o prawie do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Takie pisma są najczęściej płaczem nad rozlanym mlekiem. Przedsiębiorca „nie zauważył” niekorzystnych dla siebie zapisów umowy i próbuje jakoś się wycofać z zawartej umowy. Jednak jeżeli przedsiębiorca zgodzi się na niekorzystny dla siebie zapis, to nie będzie mógł podnieść, że jest to klauzula abuzywna, która nie wiąże stron.

Szczególne prawa tylko dla konsumentów

Polskie prawo chroni konsumentów. U podstaw tego leży założenie, że konsument, zawierając umowę z przedsiębiorcą, będzie zawsze stroną słabszą. Dodatkowo przedsiębiorca, wykorzystując specyficzną, zawodową wiedzę, będzie chciał ukształtować swoje relacje z konsumentem w sposób najbardziej dla siebie korzystny.

Trudno się temu dziwić.

Dlatego ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta dotyczy umów zawieranych przez przedsiębiorcę z konsumentem oraz od niedawna – tzw. przedsiębiorców na prawach konsumenta.

Umowy między przedsiębiorcami – kiedy spółka nie jest konsumentem

Umowy między przedsiębiorcami rządzą się innymi prawami niż te zawierane z konsumentami.

Tu obowiązują raczej zasady siły – kto ma silniejszą pozycję na rynku, ten narzuca swoje warunki.

Chodzi mi przede wszystkim umowy dotyczące np. świadczenia usług telekomunikacyjnych czy sprzedaży prądu. W takich umowach przedsiębiorca oferujący usługi czy dany towar chce jak najkorzystniej dla siebie uregulować stosunki ze swoim kontrahentem. Często, wykorzystując swoją profesjonalną wiedzę, narzuca drugiej stronie zapisy umowy dla niej niekorzystne. Przy wskazanych wyżej usługach warunki umowy, zawarte szczególnie w tzw. ogólnych warunkach umowy (OWU), są nienegocjowalne.

W zasadzie w takich sytuacjach pozycja małego przedsiębiorcy jest analogiczna do pozycji konsumenta. Tyle że przedsiębiorcy nie chronią zapisy kodeksu cywilnego o nieważności klauz abuzywnych czy postanowienia ustawy o prawach konsumenta, chyba że jest on przedsiębiorcą na prawach konsumenta.

Jeżeli chcesz skorzystać z indywidualnej porady prawnej, to zapraszam do KONTAKTU.

2 komentarze “Spółka nie jest konsumentem

  1. Bardzo cenne i na czasie porady. Takich nigdy nie za dużo. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam
    Janusz. Ł. Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

    Przeczytaj także

    odpowiedzialność członka zarządu za długi spółki
    Spółki

    Odpowiedzialność członka zarządu za długi spółki

    Zostać członkiem zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością? Dla wielu marzenie. Jednak zanim zgodzisz się na przyjęcie takiego stanowiska, sprawdź jak pełnienie funkcji członka zarządu może wpłynąć na twoją sytuację materialną. A wszystko za sprawą art. 299 kodeksu spółek handlowych. Ograniczona odpowiedzialność spółki Jak sama nazwa wskazuje, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością nie odpowiada w całości za […]

    Czytaj więcej
    Odpowiedzialność po przekształceniu działalności gospodarczej
    Spółki
    Windykacja

    Odpowiedzialność po przekształceniu działalności gospodarczej

    Jeżeli rozważasz przekształcenie swojej jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością czy spółkę akcyjną, to zapewne głównym powodem, dla którego chcesz to zrobić, jest ograniczenie odpowiedzialności za długi. Jeżeli jednak myślisz, że Twoja odpowiedzialność po przekształceniu działalności gospodarczej będzie całkowicie wyłączona, to niestety muszę Cię zmartwić. Przekształcenie jako sposób na uniknięcie odpowiedzialności za długi […]

    Czytaj więcej
    rezygnacja z pełnienia funkcji członka zarządu
    Spółki

    Rezygnacja z pełnienia funkcji członka zarządu – praktyczne porady

    Rezygnacja z pełnienia funkcji członka zarządu spółki akcyjnej czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może być złożona w każdym czasie. Warto o tym pamiętać. Jednak w jaki sposób skutecznie zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu? Nieskuteczne złożenie rezygnacji może okazać się bardzo kosztowne.  Rezygnacja z pełnienia funkcji członka zarządu – komu złożyć rezygnację? Rezygnacja z pełnienia […]

    Czytaj więcej