Spółka nie jest konsumentem

umowy między przedsiębiorcami

Spółka z  ograniczoną odpowiedzialnością nie jest konsumentem. Wydaje się, że to stwierdzenie jest oczywistą oczywistością. Ileż jednak razy spotkałam się z oficjalnymi pismami, w których prezes zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podnosił, że nie został poinformowany o prawie do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Takie pisma są najczęściej płaczem nad rozlanym mlekiem. Przedsiębiorca „nie zauważył” niekorzystnych dla siebie zapisów umowy i próbuje jakoś się wycofać z zawartej umowy. Jednak jeżeli przedsiębiorca zgodzi się na niekorzystny dla siebie zapis, to nie będzie mógł podnieść, że jest to klauzula abuzywna, która nie wiąże stron.

Szczególne prawa tylko dla konsumentów

Polskie prawo chroni konsumentów. U podstaw tego leży założenie, że konsument, zawierając umowę z przedsiębiorcą, będzie zawsze stroną słabszą. Dodatkowo przedsiębiorca, wykorzystując specyficzną, zawodową wiedzę, będzie chciał ukształtować swoje relacje z konsumentem w sposób najbardziej dla siebie korzystny.

Trudno się temu dziwić.

Dlatego ustawa z dnia 30 maja 2014 r. o prawach konsumenta dotyczy umów zawieranych przez przedsiębiorcę z konsumentem oraz od niedawna – tzw. przedsiębiorców na prawach konsumenta.

Umowy między przedsiębiorcami – kiedy spółka nie jest konsumentem

Umowy między przedsiębiorcami rządzą się innymi prawami niż te zawierane z konsumentami.

Tu obowiązują raczej zasady siły – kto ma silniejszą pozycję na rynku, ten narzuca swoje warunki.

Chodzi mi przede wszystkim umowy dotyczące np. świadczenia usług telekomunikacyjnych czy sprzedaży prądu. W takich umowach przedsiębiorca oferujący usługi czy dany towar chce jak najkorzystniej dla siebie uregulować stosunki ze swoim kontrahentem. Często, wykorzystując swoją profesjonalną wiedzę, narzuca drugiej stronie zapisy umowy dla niej niekorzystne. Przy wskazanych wyżej usługach warunki umowy, zawarte szczególnie w tzw. ogólnych warunkach umowy (OWU), są nienegocjowalne.

W zasadzie w takich sytuacjach pozycja małego przedsiębiorcy jest analogiczna do pozycji konsumenta. Tyle że przedsiębiorcy nie chronią zapisy kodeksu cywilnego o nieważności klauz abuzywnych czy postanowienia ustawy o prawach konsumenta, chyba że jest on przedsiębiorcą na prawach konsumenta.

Jeżeli chcesz skorzystać z indywidualnej porady prawnej, to zapraszam do KONTAKTU.

2 komentarze “Spółka nie jest konsumentem

 1. Bardzo cenne i na czasie porady. Takich nigdy nie za dużo. Dziękuję bardzo. Pozdrawiam
  Janusz. Ł. Warszawa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

  Przeczytaj także

  umowy między przedsiębiorcami
  Spółki

  Spółka nie jest konsumentem

  Spółka z  ograniczoną odpowiedzialnością nie jest konsumentem. Wydaje się, że to stwierdzenie jest oczywistą oczywistością. Ileż jednak razy spotkałam się z oficjalnymi pismami, w których prezes zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością podnosił, że nie został poinformowany o prawie do odstąpienia od umowy zawartej poza lokalem przedsiębiorstwa. Takie pisma są najczęściej płaczem nad rozlanym mlekiem. Przedsiębiorca […]

  Czytaj więcej
  złoty spadochron w umowach menadżerskich
  Spółki
  Umowy

  Złoty spadochron w umowach menadżerskich

  Rynek kapitałowy bywa bezwzględny. Wrogie przejęcia spółek zdarzają się nawet w Polsce. Jednym z mechanizmów obrony przed wrogim przejęciem jest złoty spadochron dla członków zarządów spółek. Coraz częściej też polskie firmy zapewniają swoim kluczowym menadżerom tzw. srebrne spadochrony.  Co to jest złoty spadochron (golden parachute)? Pojęcie złotego spadochronu (także złotego parasola) przywędrowało do Polski ze […]

  Czytaj więcej
  Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową
  Spółki
  Umowy

  Przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową

  Prowadzenie działalności gospodarczej jako spółki cywilnej nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Szczególnie gdy działalność rośnie, zaczyna przynosić coraz większe przychody, warto rozważyć przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową. W tym artykule pokazuję krok po kroku, jak przebiega przekształcenie spółki cywilnej w spółkę komandytową w trybie uproszczonym.  Co to jest przekształcenie? Przekształcenie jest wygodną formą zmiany […]

  Czytaj więcej