Okres przedawnienia roszczeń z umowy pośrednictwa

Okres przedawnienia roszczeń z umowy sprzedaży energii elektrycznej

Wielokrotnie już pisałam, że należności pieniężne się przedawniają. Oznacza to, że po upływie określonego czasu nie można zmusić drugiej strony do zapłaty wynagrodzenia. Ile wynosi ten okres przedawnienia roszczeń z umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami?

Ustawa o gospodarce nieruchomościami

Umowa pośrednictwa w obrocie nieruchomościami została uregulowana w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Ustawa ta była wiele razy zmieniana. Obowiązujących artykułów dotyczących umowy pośrednictwa zostało kilka. Żaden z nich nie dotyczy okresu przedawnienia.

Gdzie więc szukać odpowiedzi?

Okres przedawnienia roszczeń z umowy pośrednictwa – zasady ogólne

Ustawa o gospodarcze nieruchomościami nie wspomina nic o terminie przedawnienia. Z pomocą przychodzą zapisy kodeksu cywilnego.

Tylko które? Czy te dotyczące świadczenia usług? Sprzedaży? Czy może zasady ogólne?

Rozstrzygnął to Sąd Najwyższy. W wyroku z dnia 12 stycznia 2007 roku (IV CSK 267/06) uznał, że roszczenia z umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami przedawniają się na zasadach określonych w art. 118 kodeksu cywilnego.

Brzmi on tak:

Jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi sześć lat, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata. […]

Okres przedawnienia roszczeń z umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami wynosi 3 lata. Ten termin dotyczy jednak tylko roszczeń przedsiębiorców – czyli pośredników w obrocie nieruchomościami.

Jeżeli pośrednik zawiera umowę z innym przedsiębiorcą, to wtedy roszczenia klienta wobec pośrednika też będą przedawniać się z trzyletnim okresem.

Natomiast jeżeli konsument będzie miał jakieś roszczenie wobec pośrednika, to okres przedawnienia jest dłuższy. Wynosi 6 lat.

Nowy upływ terminu przedawnienia

Od lipca 2018 roku obowiązują nowe sposoby liczenia końca terminu przedawnienia.

Wynika to również z art. 118 kodeksu cywilnego:

[…] Jednakże koniec terminu przedawnienia przypada na ostatni dzień roku kalendarzowego, chyba że termin przedawnienia jest krótszy niż dwa lata.

Zgodnie z nowymi zasadami, termin przedawnienia roszczeń z umów o pośrednictwo w obrocie nieruchomościami będzie upływał zawsze na koniec roku. Niezależnie od tego, czy będzie to sześcio- czy trzyletni termin przedawnienia.

Jeżeli chcesz skorzystać z indywidualnej porady, to zapraszam do KONTAKTU.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

  Przeczytaj także

  Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości forma
  Nieruchomości

  Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości – pisemna czy notarialna?

  To typowy dylemat: w jakiej formie powinna zostać podpisana przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości. Czy w zwykłej formie pisemnej? Czy może lepiej umowę podpisać u notariusza w formie aktu notarialnego? Poniżej znajdziesz informacje o wadach i zaletach obu rozwiązań.   Po co przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości? Nie zawsze można podpisać umowę sprzedaży nieruchomości od razu. Czasami występują okoliczności, które utrudniają […]

  Czytaj więcej
  pozew o zapłatę za czynsze
  Nieruchomości
  Spory sądowe

  Pozew o zapłatę zaległego czynszu najmu – 6 częstych błędów

  Jak napisać pozew o zapłatę za czynsz najmu, żeby nie popełnić błędów? To w cale nie jest proste. Na powoda, który samodzielnie przygotowuje pozew o czynsz, czyha wiele pułapek. Wpadnięcie w niektóre z nich może się skończyć przegraniem sprawy. Inne mogą spowodować, że na koniec procesu powód otrzyma od pozwanego mniej pieniędzy niż mu jest […]

  Czytaj więcej
  Nieruchomości

  Rękojmia przy sprzedaży nieruchomości. Jak wyłączyć rękojmię?

  Zaryzykuję tezę, że rękojmia przy sprzedaży nieruchomości to jedno z najczęściej zapominanych uprawnień kupującego. Sprzedający nieruchomość zwykle nie mają pojęcia, że nawet po wielu miesiącach od transakcji kupujący może wskazywać, że mieszkanie ma wady. Sprzedawca nie udzielał żadnej gwarancji, a mieszkanie jest z rynku wtórnego. Skąd więc ta odpowiedzialność? W umowie sprzedaży nie ma przecież […]

  Czytaj więcej