Wysokość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2018 roku

Wysokość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2018

Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych jest zmienna. Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych są równe sumie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i ośmiu punktów procentowych. Jaka więc będzie wysokość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2018 roku?

Wysokość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2018 r.

Dwa razy w roku wydawane jest specjalne obwieszczenie, które informuje, ile w danym roku wynoszą odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych. Stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego nie zmieniła się od 5 marca 2015 r. i wynosi 1,5%. Z tego wynika, że wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2018 r. wynosi 9,5% (stopa referencyjna NBP plus 8 punktów procentowych).  Ta wysokość odsetek będzie aktualna co najmniej do dnia 30 czerwca 2018 roku.

Wysokość odsetek taka sama jak w 2017 r.

Odsetki ustawowe w 2018 r. są takie same jak w 2017 r. Zarówno więc dla wierzycieli jak i dla dłużników za wiele się nie zmienia. Wynika to z tego, że stopa referencyjna jest od dłuższego czasu stała. Najprawdopodobniej niedługo ulegnie ona podwyższeniu.

Odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych

Dla przypomnienia odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych to specjalny rodzaj odsetek wprowadzony na mocy nowelizacji ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o terminach zapłaty w transakcjach handlowych. Odsetki te weszły do polskiego porządku prawnego z dniem 1 stycznia 2016 roku. Mimo tego nie wszyscy przedsiębiorcy wiedzą o tym, że mogą dochodzić od swoich kontrahentów wyższych odsetek za opóźnienie w płatności.

Warto przypomnieć, że odsetek tych można dochodzić w obrocie dwustronnie profesjonalnym (B2B). Definicja transakcji handlowej jest bardzo szeroka. Obejmuje ona nie tylko umowy najmu, sprzedaży, umowy o dzieło czy zlecenia, ale również umowy dotyczące dostaw energii elektrycznej czy gazu. Ważne tylko, żeby umowa była zawarta między przedsiębiorcami.

Inne artykuły, które mogą Cię zainteresować:

  1. 40 euro a koszty windykacji 
    Jeżeli nie wiesz, że możesz dochodzić od nierzetelnego kontrahenta rekompensaty za koszty odzyskania należności w wysokości równowartości 40 euro, to ten artykuł jest dla Ciebie.
  2. Dochodzenie należności za niezapłaconą fakturę
    Jak prowadzić windykację, żeby przyniosła ona rezultaty.
  3. Wezwanie do zapłaty – krok po kroku 
    Praktyczny przewodnik jak napisać wezwanie do zapłaty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

    Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

    Przeczytaj także

    Aktualności

    O pełnomocnictwie dla magazynu Estate

    W najnowszym wydaniu magazynu Estate przeczytasz mój artykuł o tym, co powinieneś sprawdzić przed zawarciem umowy pośrednictwa w obrocie nieruchomościami z pełnomocnikiem. Wielką bolączką przedsiębiorców jest niesprawdzanie pełnomocnictwa przed zawarciem umowy. Wielokrotnie już zwracałam na to uwagę, bo może to być bardzo kosztowne zaniedbanie. Wydrukuj ten artykuł, żeby mieć go pod ręką. Co jakiś czas […]

    Czytaj więcej
    Jak zrozumieć prawnika ma już rok
    Aktualności

    Jak zrozumieć prawnika ma już rok!

    Właśnie minął rok, od kiedy zaczęłam prowadzić jakzrozumiecprawnika.pl! Prowadzenie bloga prawniczego było jednym z postanowień na 2017 rok. Na początku do prowadzenia bloga podchodziłam z dystansem. Myślałam, że po 5 artykułach chęci opadną, a blog zakurzy się gdzieś w kącie. Jednak przez rok prawie regularnie (chociaż nie jest to taka regularność, którą chciałabym osiągnąć) publikowałam […]

    Czytaj więcej
    Przedsiębiorca na prawach konsumenta
    Aktualności
    Umowy

    Przedsiębiorca na prawach konsumenta

    Od 1 stycznia 2021 roku weszły w życie ważne zmiany dotyczące zawierania umów przez przedsiębiorców. Do tej pory przedsiębiorca miał jasność, czy zawiera umowę z przedsiębiorcą czy z konsumentem. Z nowym rokiem ten jasny podział uległ zmianie, ponieważ ustawodawca wprowadził nową kategorię podmiotów. Kim jest więc przedsiębiorca na prawach konsumenta? Przesunięcie wejścia w życie nowych […]

    Czytaj więcej