Wysokość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2019 roku

Wysokość odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2019 roku

Nastał nowy rok a z nim mogła się zmienić wysokość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych.

Jednak pozostała ona bez zmian. Wysokość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2019 roku będzie taka sama jak w 2018 r. Odsetki te będą wynosić 9,5%.

To, że w 2019 r. roku odsetki za opóźnienie w transakcjach handlowych są takie same jak w 2018 roku wynika z tego, że nie uległa zmianie stopa referencyjna Narodowego Banku Polskiego.

Z ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych wynika, że odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych są sumą stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego i ośmiu punktów procentowych.

Inne rodzaje odsetek w 2019 roku również bez zmian

Wysokość pozostałych odsetek w 2019 roku również pozostała bez zmian. Ich wysokość także zależy od stopy referencyjnej NBP.

I tak w 2019 r.:

 • odsetki za opóźnienie (tzw. kapitałowe) wynoszą 5%;
 • maksymalne odsetki za opóźnienie (tzw. kapitałowe) wynoszą 10%;
 • odsetki za opóźnienie w płatności wynoszą 7%;
 • odsetki maksymalne za opóźnienie w płatności wynoszą 14%.

Nie tylko wyższe odsetki w transakcjach handlowych

Na blogu Jak zrozumieć prawnika? wielokrotnie pisałam o tym, że przedsiębiorcom, którzy zawierają umowy B2B o świadczenie usług czy sprzedaż towaru, przysługują wyższe odsetki od tych przewidzianych w kodeksie cywilnym. Są to tzw. odsetki ustawowe za opóźnienie w transakcjach handlowych. Różnica wynosi aż 2 punkty procentowe.

Poza wyższymi odsetkami przedsiębiorcom przysługuje jeszcze tzw. rekompensata za koszty odzyskania należności. Zryczałtowana opłata wynosi 40 euro. Kwotę tę trzeba przeliczyć na złotówki. Na stronie znajdziesz informację, ile wynosi 40 euro w przeliczeniu na złotówki w danym miesiącu.

Jeżeli przedsiębiorca poniósł wyższe koszty odzyskania należności niż 40 euro, to może dochodzić wyższej kwoty. Jednak powinien wykazać, ile faktycznie kosztowało go dochodzenie należności. Może np. przedstawić faktury za pomoc prawną przy zwrocie pieniędzy.

Więcej o dochodzeniu należności w transakcjach handlowych możesz dowiedzieć się z niżej wskazanych artykułów:

Jeżeli masz jakieś pytania, chcesz dochodzić od swoich kontrahentów odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych, to NAPISZ.

2 komentarze “Wysokość odsetek za opóźnienie w transakcjach handlowych w 2019 roku

 1. Dzień dobry, czy w przypadku kilku opóźnień w transakcjach handlowych
  1. dochodzić należy Odsetek za opóźnienie w transakcjach oraz Odsetek ustawowych i dodatkowo rekompensaty za opóźnienie płatności 40euro, czy wybiera się tylko jedną opcję?
  2. czy rekompensata 40euro dochodzona może być wraz z wezwaniem do zapłaty odsetek, czy wraz z wezwaniem do zapłaty należności głównej?

  1. Dzień dobry, nie można kumulatywnie dochodzić odsetek ustawowych za opóźnienie i odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych. Jeżeli umowa spełnia warunki transakcji handlowej, to wtedy dochodzimy odsetek ustawowych za opóźnienie w transakcjach handlowych. Jeżeli nie mamy do czynienia z transakcją handlową, to dochodzimy tylko odsetek ustawowych za opóźnienie w płatności.

   Natomiast równowartość kwoty 40 euro możemy dochodzić tylko w przypadku transakcji handlowej.

   Jeżeli chodzi o drugie pytanie, to nie widzę tutaj różnicy. W jednym wezwaniu można dochodzić i zapłaty należności głównej i odsetek. Tylko roszczenie o zapłatę równowartości 40 euro powstaje gdy termin płatności minął.

   Mam nadzieję, że pomogłam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Potrzebujesz indywidualnej pomocy prawnej?

Skontaktuj się ze mną: 609-774-245 joanna@legun.pl

  Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez Joannę Legun w celu obsługi przesłanego zapytania. Szczegóły w Polityce prywatności.

  Przeczytaj także

  minimalna stawka godzinowa
  Aktualności
  Umowy

  Minimalna stawka godzinowa w umowie zlecenia

  Od 1 stycznia 2017 r. wynagrodzenie z tytułu umów zlecenia oraz o świadczenie usług powinno być co najmniej równe minimalnej stawce godzinowej. Przedsiębiorcy powinni wprowadzić odpowiednie zmiany w umowach zawartych ze swoimi współpracownikami. Zgodnie z ustawą z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wysokość wynagrodzenia powinna być ustalona w umowie tak, […]

  Czytaj więcej
  Opłata za pisemne uzasadnienie wyroku
  Aktualności
  Spory sądowe

  Opłata za pisemne uzasadnienie wyroku

  Opłata za pisemne uzasadnienie wyroku to kolejna nowość w polskiej procedurze cywilnej. Od 21 sierpnia 2019 roku obowiązują nowe przepisy dotyczące opłat za wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku. Ile wynosi opłata za pisemne uzasadnienie wyroku? Opłata za pisemne uzasadnienie wyroku wynosi 100 złotych. Jest to opłata stała. To znaczy, że jej wysokość nie zależy od […]

  Czytaj więcej
  termin przedawnienia roszczeń
  Aktualności

  Krótszy termin przedawnienia roszczeń

  Weszły w życie nowe przepisy dotyczące przedawnienia roszczeń. 10-letni termin przedawnienia roszczeń został zastąpiony krótszym 6-letnim terminem. Nie są to jednak jedyne zmiany wprowadzone na mocy nowelizacji kodeksu cywilnego oraz niektórych innych ustaw z 13 kwietnia 2018 r. Termin przedawnienia roszczeń z 10 na 6 lat Od 9 lipca 2018 r. obowiązują nowe przepisy dotyczące […]

  Czytaj więcej